KREATIV Café

Magyarország vezető kreatív portálja

A mozgás, mint megelőzés

ImageAz egészségi állapot nem állandó érték, életünk során a minket érő hatások, és ellenhatások függvényében folyamatosan változik.
Authentic Sneakersadidas Yeezy 350
Ezen változásokért azonban nem lehet csak a külső tényezőket okolni, hiszen egészségünket magunk is alakítjuk, magatartásunkkal, döntéseinkkel, napi tevékenységünkkel befolyásoljuk. Valódi egészségről a test, a lélek, és a szellem egyensúlyakor beszélhetünk. Ismert tény, hogy az edzett, felkészült testnek nagyobb a betegségekkel szembeni ellenálló képessége is.
Az is bizonyítást nyert, hogy bizonyos betegségek, kóros állapotok jóval ritkábban fordulnak elő a rendszeresen sportolók között, mint az állóképességükkel nem igazán foglakozók körében. A testmozgásban gazdag életmód elősegíti:
a test és a lélek harmóniájának kialakulását
 az ellenálló képesség fokozását
a szív- és érrendszer optimális működését
a csontritkulás kialakulásának elkerülését
Ez utóbbi a civilizációs betegségek között kiemelkedő jelentőségű, amely az általános vélekedéssel szemben nemcsak a nőket és az időseket érinti.
A csontritkulás étrendi kezelése
A fájdalommentes csontvizsgálatok segítségével csontjaink állapotáról objektív képet kaphatunk. A csontsűrűség-mérés felvilágosítást ad arról, hogy vázrendszerünk, csontjaink milyen állapotban vannak, mennyi kalciumot tartalmaznak. A kalcium ugyanis a szervezetben előforduló leggyakoribb ásványanyag, melynek hiánya esetén az úgynevezett „néma járvány”, vagy csontritkulás alakul ki. Figyelmeztető jelek nélkül fellépő, súlyos elváltozásról van szó, amelyet azonban már nem tekinthetünk az öregedés elkerülhetetlen velejárójának.
A csontritkulás lényege a csontszövet tömegének mérhető csökkenése, anélkül, hogy a csont szerves és szervetlen állományának aránya megváltozna. A folyamatos csontépítő és csontbontó folyamatokat hormonok, anyagcsere tényezők és ásványi anyagok befolyásolják. A kóros folyamat kialakulásában jelentős tényező a táplálkozás, így a kezelésében is kiemelt helyet foglal el a megfelelő diéta. A gyógyétrend összeállítása során nagy figyelmet kell szentelni a táplálék kalcium tartalmának, hiszen a csökkent Ca-fogyasztás és -felszívódás miatt kialakuló állapot csak fokozott bevitellel ellensúlyozható.
A csontképzést elősegíti a D-vitamin és metabolitjai, valamint a fehérjék. A foszfor és a C-vitamin szintén ismert tényező az állandó harmonikus körforgás fenntartásában. A tökéletes csontozat érdekében tehát a korosztályos igényeknek megfelelő folyamatos kalcium-, D- és C-vitamin bevitelre, valamint kielégítő fehérje fogyasztásra kell törekedni születésünk pillanatától életünk végéig. Ezt a tudatos étkezést egészíti ki a mozgás, amely a folyamat időbeliségét és súlyosságát is kedvezően befolyásolja.

Kassai Krisztina
dietetikus
 

 A cikkekben szereplő sablonok a fenti menüpont alatt és itt, a SABLONOK oldalon találhatók. A cikkben szereplő sorszám alapján tudod beazonosítani.

 

 

 

 

Videó

Loading ...