KREATIV Café

Magyarország vezető kreatív portálja

Hegedűs Robin - Maus: Egy túlélő története

ImageA Maus bevallhatjuk, hogy korszakalkotó. Egyesek támadták, mások zseniális műnek tartják. De egy dologban mind egyetértenek: ilyet még nem látott a világ. Ismerkedjünk meg Art Spiegelman Pulitzer-díjas képregényével.

MysneakersAsics Onitsuka Tiger
   A mű ugyan már 1992-ben megjelent, Magyarországra mégis csak 2005-ben érkezett el az Ulpius-ház kiadásában. Első hallásra furcsának tűnhet a képregény alaptörténete: Spiegelman a saját szülei történetét rajzolta meg, amikor azok a második világháború idején zsidó származásuk miatt kénytelenek menekülni a németek által megszállt Lengyelországból. Zsidóüldözést és holokausztot bemutató képregényben a nácik macskák, a zsidók egerek, a lengyelek disznók, a franciák a békák alakját öltik. Art Spigelman beleszövi a történetbe, hogy hogyan interjúvolta meg, édesapját, Vladek Spiegelmant, aki az üldöztetése után New Yorkban telepedett le és csak fia hosszas unszolására kezd bele a számára oly borzalmas történetébe.

   Elsőre azt gondolhatjuk, hogy a Maus a fiatal generációt akarja megszólítani a képregény műfaján keresztül, de ez nem igaz. A Maus nem gyerekeknek szól. Kétségtelenül egy komoly témát dolgoz föl, de akkor meg miért bújtatja a szereplőket állatbőrbe a rajzoló? vetődhet fel bennünk a kérdés. Spiegelman ezzel próbálja a szülei állttal átélt borzalmakat kissé megszelídíteni, hogy azt könnyebben tudjuk olvasni. És el kell ismernem jól tette. A képregény még azoknak is élvezhető lessz, akik még nem olvastak ebben a műfajban, sőt akik egyébként idegenkednek a háborús témájó művektől.

   A történet két részre bontható: Az első az "Egy túlélő története". Vladek Spiegelman a lengyelországi Sosnowiecben élt feleségével és annak családjával a háború kitörésekor: innen vitték a hadseregbe, majd visszatérte után a családdal bujkálva innen készül Magyarországra, segítői azonban feladják őket. A második rész, amely a "Maschwitz" címre hallgat, a  deportálást és a koncentrációs táborok borzalmairól szól, amit a Spiegelman házaspárnak át kellett élnie Auschwitzban. Én magam sem hittem, hogy egerekkel ilyen jól el lehet mesélni az üldöztetés viszontagságait, de amint belekezdtem megértettem miért ítélte oda díját a magyar zsurnalisztáról elnevezett Pulitzer-bizottság. Az egész könyv olvasmányos, izgalmas, megdöbbentő és letehetetlen olvasmány. Nem kell megrettenni attól, hogy a képek tocsognak a vértől, a szerző nagyon ügyesen tálalja nekünk ezt a megható és elgondolkodtató történetet a lengyel zsidóság történetéről.

   Ha úgy döntenek, hogy elolvassák a Maus-t, akkor Önök is megláthatják, hogy a képregényt támadó emberek csupán azért ágáltak ellene, mert ahelyett, hogy maguk is elolvasták volna, csupán a borítóról ítéltek, ami bevallhatjuk, első látásra tényleg igen különös.

Hegedűs Robin
író, esztéta

 

 A cikkekben szereplő sablonok a fenti menüpont alatt és itt, a SABLONOK oldalon találhatók. A cikkben szereplő sorszám alapján tudod beazonosítani.

 

 

 

 

Videó

Loading ...