Hegedűs Robin - Karafiáth: A Maffia-klub
- Részletek
- Kategória: Érdekességek
Az ismert magyar költőnő első regénye, amely az idei könyvfesztivál nagy sztárjaként robbant be az eladási listák élére. De nézzük is meg mit takar a kártyás borító?
jordan SneakersFragment x Air Jordan 1 Retro High OG Black/Sport Blue-WhiteKarafiáth Orsolya könyve úgy került a kezembe, hogy egy tévés „sztárok főznek egymásnak” műsorban szerepelt a költőnő és be kell vallanom nem nyerte el a szimpátiámat és ezt hangoztatva egy ismerősöm kezembe nyomta a Maffia-klubbot, hogy majd ez megváltoztatja a véleményemet. És meg is változtatta. Az előszeretettel parókákban pompázó Orsolya még inkább lejjebb süllyedt a szememben. Vagyis ez így nem teljesen igaz, mert nem ő, hanem az ő regényét egekig magasztaló kritikusok és újságírók. Nekem a könyv elolvasása 260 oldalnyi elpazarolt idő, amelyben a legnagyobb irodalmi értéket a fejezetek elejére rakott Agatha Christie idézetek nyújtották.
De térjünk inkább a lényegre hátha valakinek mégis megtetszik a történet és úgy dönt, hogy elolvassa, és az sem kizárt, hogy élvezni fogja, de nekem nagyon nem jött be. A főszereplő Ágota ( akit mellesleg édesanya a krimi királynőjéről nevezett el), Az egyetemista évek után külföldre házasodott, de a kapcsolata megromlott ezért hazautazik Budapestre, hogy új életet kezdjen. Ekkor bukkan fel a regény központi szereplője Lajos, illetve pont, hogy nem bukkan fel, mert Ágotának az a gyanúja támad, hogy Lajost megölték. Gyanúját arra alapozza, hogy a férfi külföldi körútjáról küldött levelei hamisan csengenek, olyan mintha Lajos helyett valaki más írná a sorokat. A lány, aki mintha az írónő alteregója akarna lenni, nyomozásba kezd, de holtest nélkül csak a gyanúsítottak hosszú lajstromán mehet végig, munkáját nehezítve, hogy mindegyikük régi barátnője a Maffia-klubból. A címadó klub, egy a magyar-könyvtáros szakos diáklányokból összeálló társaság, akik egyfajta krimi játékot játszanak összejöveteleiken. És a tizenkét nő közé lépett be az egyetemista években az egyetlen férfiú, Lajos. A férfi minden hölggyel kapcsolatba bonyolódott, amelyeknek mind rossz vége lett Lajos kiállhatatlan, lenéző és brutális viselkedése miatt. Minden nőnek megvan az indoka, hogy eltegye láb alól a férfit és ezért Ágota sorra meglátogatja a már tíz éve nem látott társait.
Minden fejezet egy monológ, amelyet levelek, regényrészletek és naplók tárnak elénk és szinte mind arról szól, hogy ez a Lajos milyen egy gyűlöletes alak. Feminista regényként is fel lehet fogni, de szerintem ebben a műfajban számtalan jobb alkotás született, ezért nem értem, hogy mire volt ez a nagy felhajtás. Az egész könyv ezeknek a nőknek a kesergését veszi lajstromba és az egészet megfejeli egy banális befejezéssel. A hátoldalon feltüntetett krimi titulustól az egész történet messze áll, és különös sértésnek érzem, hogy a főhős lépten-nyomon Poirothoz, a neves belga detektívhez és nem egyszer utal Agatha Christie műveire, amelyek eléggé távol állnak ettől az alkotástól.
Végül is Karafiáth Orsolya „főztjét” minden személyeskedés nélkül ehetetlennek kell értékelnem, de ígérem, ha legközelebb egy újabb regénnyel rukkol elő, azt is el fogom olvasni hátha az jobbra sikerül.
Hegedűs Robin
író, esztéta