Érzelmi életünk és a térrendezés
- Részletek
- Kategória: FengShui
- Megjelent: 2008. július 16. szerda, 18:26
- Találatok: 5858
Ilyenkor nyár közepén a legerősebb a tűz ereje. A következő cikkben mégis a víz elem lesz a középpontban, mert ahhoz, hogy a tűz elem túlzott erejét ellensúlyozzuk vízre van szükségünk. Gondoljunk például arra, amikor a kánikulában belecsobbanunk a hűs vízbe.
A tüzet az ember bizonyos keretek között tudja csak kordában tartani, ahhoz, hogy melegséget árasszon, ne pusztító ereje érvényesüljön. Gondoljunk a kandalló vagy a szalonnasütőben lángoló tűz melegére, s ezzel ellentétben egy pusztító erdőtűzre, amelyet hatalmas erőfeszítés árán tud csak az ember megfékezni. A nap erejét az ember egyenlőre nem tudja szabályozni (sajnos rossz irányban mégis hat rá az ember – globális felmelegedés) , vagyis tudnánk, ha megváltoznánk mi magunk. Hogy jön ez ide?- tehetjük fel a kérdést magunkban. A Föld, a természet állapota az emberek testi-lelki-szellemi állapotát tükrözi vissza.
„Ami fenn az lenn, ami kinn az bent”- szól a mondás.
Tehát a szélsőséges időjárási helyzetek: hatalmas esők, viharok, pusztító szárazság és elviselhetetlen napsugárzás mutatják, hogy a harmónia felborult az emberben és környezetében.
A tűz elemhez szimbolikusan az örömök, az aktív cselekedetek tartoznok, míg a vízhez a lelki megtisztulás, megújulás. Ha előbbi kerül túlsúlyba az emberek örömhajhászóak, ingerlékenyek, türelmetlenek, aggresszívak és hatalomvágyóak lehetnek. A víz elem túlsúlya a túlzott érzékenységet eredményezheti, amely erős bizonytalanságérzettel társulhat. Ez sokszor alkoholizmushoz vezethet.
Most gondoljuk végig azt, hogy milyen a Földön a vizek állapota? Folyóink, tavaink piszkosak, sokszor vegyi anyagoktól habzanak. Ma az újonnan épülő házak nagy részében már víztisztító berendezést szerelnek- ez sem véletlen. A tűz állapotát a Földön könnyű érzékelni, ha erős sugárzásában eltöltünk néhány órát.
Rajtunk múlik, hogy ez a folyamat megfordítható –e. A környezetvédelmi mozgalmak csak akkor lehetnek sikeresek, ha az ember belül változik…, mert a megváltás nem kívülről jön. A tüneteket hiába kezeljük, az okokat kell megszüntetni.
Ebben a gondolatmenetben így kerülünk tehát a lakásunkhoz, házunkhoz, ami belső értékeinket jelképezi. A fent említett folyamatban, azaz a globális felmelegedésben nagyon fontos szerepe van az érzelmeket jelképező víznek és egyre nagyobb szerepe lesz, mivel egyre kevesebb van belőle a Földön. Õseinknek nem volt fürdőszobájuk, a WC is általában a hátsó udvarban helyezkedett el. Általában dézsában fürödtek és megtisztulva mentek be a házba. Amikor már bekerült a fürdőhelyiség a házba általában az északi területre tették. A magyar térrendezés néhány alapelve, amelyeket érdemes követni a fürdőszoba berendezésével kapcsolatban is:
- szimmetria elve
- középpontúság
- rendeltetésszerű használat
- funkcióval ellátott tárgyak
Nézzük meg otthonunkban a víz elemet. Nehéz így leszűkíteni egy lakás vizsgálatát, mert hangsúlyozom, hogy a legfontosabb az öt elem egyensúlya, tehát összességében érdemes vizsgálódni, mert lehet, hogy a víz elem megfelelő mennyiségben és minőségben van jelen, de pl.: a tűz elem túlhangsúlyos.
A víz elem helye a lakásban legjellemzőbben a fürdőszoba, mosókonyha, esetleg medencetér. A legfontosabb tényezők, amikre érdemes odafigyelni(már a tervezési fázisban):
- A fürdőszoba szellőzése nagyon fontos tényező, mivel a sok pára, ha nem tud távozni penészesedést okozhat. Ha van ablakunk nyissuk ki minél sűrűbben és főleg fürdés, zuhanyozás után. Ha csak szellőzőventillátorunk van, javasolt az ajtót nyitva tartani legalább a fürdés utáni időszakban, hogy a pára távozni tudjon.
- A tisztaság és a rend különösen fontosak, mivel megtisztulni csak ott lehet, ahol tisztaság van. A fürdőszoba állapota elárulja a lakók higéniai igényét. A WC lehetőleg ne kerüljön az ajtóval szemközti falra, feltűnő, meghatározó helyre. A WC tetejét tartsuk lecsukva.
- A színeknek nagyon meghatározó hatása van. A kék, sötétkék, kékeszöld, fekete (csak kis mennyiségben) és fehér színek harmonikusak a vizes helyiségekben. A fém és fa kiegészítők illenek a fürdőszobába, de utóbbival vigyázzunk, mert csökkenti a víz erejét.
- Ne feledekezzünk el a növényekről sem, vannak olyan növények, amelyek nagyon kedvelik a párát. Az ablak nélküli fürdőszobákban gondban lehetünk, de azért itt is megteremthetjük az egyensúlyt, ha a színekkel, anyagokkal jól bánunk.
- A tükör elengedhetetlen része a fürdőszobának, alakját tekintve a legjobb a hullámos formájú, avagy kör alakú.
- Mint mindenhol otthonunkban, a fürdőszobában is kerüljük a műanyagot, a legjobb, ha természetes anyagból készült tárgyakat pl.: fürdőszobaszőnyeget választunk.
Ha építkezés, lakásfelújítás előtt állunk javaslom, hogy a mosdópultot, polcokat is természetes anyagokból készítessük.
A fürdőszobában vigyázzunk a tűz elemmel, mert gyengítő hatással van érzelmi életünkre. Gondoljunk arra, amikor a tűzön forraljuk a vízet, ha túl sokáig és erősen tesszük elpárolog a víz, elfogy…
A bevezetőben felvázolt gondolatok folytatásaként megnézhetjük, hogy milyen tendencia jellemző manapság a fürdőszobák berendezésének világában. A tűz színek ill. a föld színek a legjellemzőbbek, mindkettő gyengítő hatással van érzelmi életünkre. A föld színek és tárgyak hangsúlyossága utal az anyagi értékek előtérbe helyezésére, az érzelmek leföldelésére…
Németné Wéber Gabriella