KREATIV Café

Magyarország vezető kreatív portálja

Hasfájós baba

uj_8 Kiváltó okát a jelenlegi orvostudomány még nem tudta pontosan meghatározni.
latest jordansAir Jordan 1 Mid "Bling" Releasing for Women
Részint a belekben felgyülemlett levegőbuborékok feszítésével, részint egyéb emésztési problémákkal magyarázzák. Többmyire genetikai háttere van, vagyis, ha  a családban volt már hasfájós baba, akkor nagy az esély az ismétlődésre.
Oka lehet az is, ha a csecsemő túl gyakran és túl sokat szopik. (Az anyatej teljes megemésztéséhez körülbelül három óra szükséges, ez esetleg kivárható, de nem szabad a csecsemőt éheztetni!)
Amennyiben megállapítást nyert, hogy gyermekünk valóban hasfájós, és ez nem betegség, szervi rendellenesség (mindenképpen szakorvos állapítsa meg, ne hallgassunk tudálékos rokonokra!), megpróbálhatjuk enyhíteni a gyötrő tüneteket.

mechanikusan:

-    büfiztetéssel (nem csak a hasfájósoknál, minden babánál kell)
-    masszírozással (a legtöbb helyen már oktatnak babamasszázst, legegyszerűbb, ha körkörösen simogatjuk a pocakját az óramutató járásával ellentétes irányban)

teáztatással:

-    édeskömény
-    csillagánizs
-    menta

Elkészítésüket és adagolásukat mindenképpen meg kell beszélni a gyermekorvossal vagy a védőnővel. Általában két 0.2 liter forralt vízbe egy csipet mentát, illetve 4-5 szem csillagánizst vagy édesköményt, amit – rendszerint – egy kávéskanál szőlőcukorral ízesítünk. Ebből szoptatás után szoktunk néhány kanállal adni a babának, de előzőleg mindenképpen konzultáljunk szakemberrel.

Ha mindez nem segít, és az orvos is javasolja, vásárolhatunk recept nélküli cseppeket, kúpot, illetve, végső esetben az orvos is felírhat kanalas orvosságot.

Sokat segít, ha vízszintesen tartott alkarunkra hassal lefelé fektetjük a csecsemőt, úgy, hogy tenyerünk körül-belül a hasa alatt van, és így sétálunk vele.

Amennyiben a hasfájás hathetes korig nem múlik el, akkor sajnos valószínűleg három hónapos korig tart (ezért is szokták „háromhónapos” hasfájásnak nevezni), de előfordult már hosszabb ideig tartó tünet is.
 

Táplálás születéstől négyhónapos korig

Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a legtökéltesebb táplálék a csecsemő számára az anyatej.
Általában féléves korig kizárólag anyatejre van szüksége a babának, néhány esetben (például tápszeres etetés, vagy orvosi javaslat esetén) szükség van némi hozzátáplálásra is.

Azonban ebben a korban csak nagyon kevés étel alkalmas arra, hogy a baba emésztőrendszere feldolgozza, mert bélflórája még nem tartalmazza az emésztéshez szükséges megfelelő enzimeket.

Négy hónapos kor alatt semmiféle étel vagy ital nem javasolt az anyatejen (vagy tápszeren) kívül, kivéve nagy melegben, amikor a szomjas babát egy-két teáskanál forralt és lehűtött vízzel kínálhatjuk.
Ha lehet, a hozzátáplálás időpontját toljuk ki féléves kor utánra. Csak akkor adjunk korábban a babának más ételféleségeket, ha azt a gyermekorvos kifejezetten javasolja. Az ételek bevezetését szintén beszéljük meg vele, vagy a védőnővel.




 

 A cikkekben szereplő sablonok a fenti menüpont alatt és itt, a SABLONOK oldalon találhatók. A cikkben szereplő sorszám alapján tudod beazonosítani.

 

 

 

 

Videó

Loading ...